Безплатна доставка за поръчки над 50 лв
Връщане и замяна
Проверка на пратката

Подсладители

Какво представлява човешката храносмилателна система?

Човешката храносмилателна система е група от органи, които работят заедно, за да превърнат храната в енергия и основни хранителни вещества, за да изхранват цялото тяло. Храната преминава през дълга тръба вътре в тялото, известна като храносмилателния канал или стомашно-чревния тракт (стомашно-чревния тракт). Хранителният канал се състои от устната кухина, фаринкса, хранопровода, стомаха, тънките черва и дебелите черва. В допълнение към храносмилателния канал, има няколко важни допълнителни органа, които помагат на тялото ви да смила храна , но през тях не минава храна. Допълнителните органи на храносмилателната система включват зъбите, езика, слюнчените жлези, черния дроб, жлъчния мехур и панкреаса. За да се постигне целта за осигуряване на енергия и хранителни вещества в организма, в храносмилателната система се осъществяват шест основни функции: Поглъщане, секреция, Смесване и движение, Храносмилане, абсорбция, отделяне.

Ензимите са глобуларни протеини, които контролират биологичните реакции. Храносмилателни ензими ускоряват разграждането (хидролизата) на хранителните молекули в техните компоненти на "строителен блок". Тези реакции се случват извън клетките, обграждащи червата. Всички храносмилателни ензими принадлежат към класа на хидролазата и тяхното действие е разцепването на големи молекули на храната в своите компоненти на "строителен блок". Друго уникално свойство е, че те са екстрацелуларни ензими, които се смесват с храната, докато преминават през червата. По-голямата част от другите ензими функционират в цитоплазмата на клетката.

Химическото разграждане на храната зависи от цял набор от хидролазни ензими, продуцирани от клетките, облицоващи червата, както и от свързани органи като панкреаса. Крайната цел е да се счупят големите хранителни молекули в много по-малки единици "градивни елементи". Те могат да бъдат лесно и бързо абсорбирани през червата и в кръвта за транспортиране до черния дроб и оттам до други части на тялото.

Основните структури, произвеждащи ензим на човешката храносмилателна система, са слюнчените жлези, панкреаса, черния дроб и тънкото черво.

Естествени подсладители 

Като се има предвид колко невероятно вредна може да бъде разфинираната захар, определено си заслужава усилието да се опитаме да я намалим или най-добре  да я ограничим напълно. Макар и да изглежда трудно - за щастие има доста натурални подсладители, които всъщност са по- добри за здравето ни. Те са с ниско съдържание на калории, с ниско съдържание на фруктоза и много различни вкусове. Ето 4 естествени подсладители, които наистина си заслужават:

Стевията е естествен, нулево калориен подсладител, който може да понижи кръвното налягане и нивото на кръвната захар.

Стевия е много популярен нискокалоричен подсладител. Извлича се от листата на растение, наречено Stevia rebaudiana. Това растение е отглеждано за сладост и медицински цели в продължение на векове в Южна Америка. Съществуват няколко сладки съединения, които се намират в листата на Stevia, като основните са Stevioside и Rebaudioside A. И двете са много по-сладки от захарта, грам за грам.

Стевия е много сладка, но няма почти никакви калории. Има някои проучвания при хора, показващи, че Stevia има ползи за здравето:
Когато кръвното налягане е високо, Stevia може да намали с 6-14%. Въпреки това, той няма ефект върху кръвното налягане, което е нормално или само леко повишено. Стевия е доказано, че намалява нивата на кръвната захар при диабетици.


Има проучвания и при плъхове, показващи, че Stevia може да подобри чувствителността към инсулин, да намали окисления LDL холестерол и да намали натрупването на плаки в артериите. Ако трябва да подсладите нещо, Стевия може да е най-здравословен избор  Въпреки това ... много хора наистина мразят вкуса на Стевия. Тя зависи от марката все пак, може да се наложи да експериментирате, за да намерите такъв, който ви харесва.Въпреки това ... много хора наистина мразят вкуса на Стевия. Тя зависи от марката все пак, може да се наложи да експериментирате, за да намерите такъв, който ви харесва.

Еритритолът е захарен алкохол, който е много сладък, но с ниско съдържание на калории. Изследванията показват, че е много безопасно да се яде, въпреки че може да причини проблеми с храносмилането при високи дози.

Еритритол е друг нискокалоричен подсладител. Това е захарен алкохол, който се намира естествено в определени плодове, но ако купувате прахообразен еритритол, то най-вероятно ще бъде направен чрез промишлен процес. Той съдържа 0.24 калории на грам, или около 6% от калориите като захар, със 70% от сладостта.
Еритритолът не увеличава кръвната захар или нивата на инсулина и няма ефект върху биомаркерите като холестерол или триглицериди.
Той се абсорбира в организма от червата, но в крайна сметка се отделя от бъбреците непроменен (8).
Изследванията показват, че еритритолът е много безопасен. Също както при други захарни алкохоли, това може да доведе до проблеми с храносмилането, ако консумирате прекалено много в даден момент. Еритритолът вкусва много като захар, въпреки че може да има мек послевкус. Не бих казал, че еритритолът е "здрав" - но със сигурност не не е и вреден и е по-добре поносим от повечето други захарни алкохоли.

Ксилитолът е много популярен подсладител. Това е захарен алкохол, с около 2,4 калории на грам. Той има някои ползи от зъбите и може да подобри плътността на костите и да намали риска от остеопороза.

Ксилитолът е захарен алкохол със сладост, подобна на захарта. Той съдържа 2,4 калории на грам или около 2/3 от калорийната стойност на захарта. Изглежда, че ксилитолът има някои ползи за здравето на зъбите, намалявайки риска от кухини и зъбния кариес. Той може също така да подобри плътността на костите, като помага за предотвратяване на остеопорозата. Ксилитолът не повишава нивата на кръвната захар или инсулина. Въпреки това, както при другите захарни алкохоли, той може да предизвика странични ефекти в храносмилането при високи дози. Ако имате куче в дома си, тогава може да искате да държите ксилитола извън дома, защото е силно токсичен за кучета.

Яконовият сироп е много висок във фруктоолигозахариди, които захранват добрите бактерии в червата. Тя може да бъде полезна срещу запек и може да ви помогне да отслабнете.

Събират се от завода "Якони", който расте в Анди в Южна Америка. Този подсладител наскоро стана популярен като добавка за отслабване, защото едно проучване установи, че причинява значителна загуба на тегло при жени с наднормено тегло. Много е високо във фруктоолигозахаридите, които функционират като разтворими влакна, които захранват добрите бактерии в червата. Яконовият сироп може да помогне срещу запек и има различни предимства благодарение на голямото количество разтворимо влакно.

Има няколко популярни подсладители, които здравомислещите хора често ядат вместо захар. Това са кокосова захар, меласа, мед и кленов сироп.

Те могат да съдържат малко по-малки количества фруктоза и малко количество хранителни вещества, но черния дроб наистина няма да може да различи разликата.

Вредните ефекти на захарта зависят изцяло от контекста. Повечето от проучванията се правят върху хора, които вече ядат  храни с високо съдържание на въглехидрати, западна храна.

За хора, които са с наднормено тегло и/ или диабетици, големи количества захар са напълно токсични.

Някои  хора могат да ядат захар в малки количества, без да си навредят. Но при други това може да навреди на зъбите, на метаболизм, на черния дроб или в крайна сметка да унищожи вашето здраве.

Ако сте един от тези хора, които се хранят здравословно, но искат да консумират  здравословни съставки, тогава не виждам проблем с използването на естествени подсладители на базата на захар като мед, докато по-голямата част от вашата диета се основава на реални храна.
В контекста на здравословна, реална храна, диета, малки количества от тези естествени захари няма да причини вреда и със сигурност са по-полезни от рафинираната захар.

Рафинираната захар е тотално табу за хората, страдащи от диабет. Консумирането на малки количества натурална захар е добро, но заместителите на захарта могат да помогнат значително.

Ако смятате, че хората с диабет трябва винаги да избягват захар, помислете отново - те могат да се наслаждават на сладките неща с умереност. "Най-добрият вариант е да се използва много малко количество истинска захар като част от балансирана диабетна диета", казва Кери Стъклман, MS, RD, CDN, Nutritious Life, хранителна практика, базирана в Ню Йорк.

Заместителите на захарта предлагат сладост, докато контролират приема на въглехидрати и глюкозата в кръвта. Има много заместители на захарта, които можете да избирате, но те не са напълно калорични и се различават по отношение на тяхното въздействие върху кръвната захар. "Основната разлика между захарните заместители е дали те са хранителни или не-хранителни подсладители", казва Мелиса Мълинс, MS, RD, сертифициран образовател по диабет в болница "Джонстън Мемориъл" в Абингдън, Ва. Нелективните подсладители не осигуряват калории и няма промени в нивата на кръвната захар, което е идеално за хора с диабет.

Захаринът, подсладителят, продаван в розови пакети, е без калории и е около 300 до 500 пъти по-сладък от захарта. Въпреки че може да бъде заместител на захарта опция за тези с диабет ", изследванията показват, че приема на захарин може да доведе до наддаване на тегло", предупреждава Glassman. Обикновено, когато човек яде сладка храна, тялото очаква калориите да съпровождат тази храна.Когато тялото не получава тези калории, то ги търси другаде.Това може да доведе до по-голямо потребление на калории през целия ден, когато тялото ви пожелае калорични Удовлетворение, което е пропуснало ".