Безплатна доставка за поръчки над 50 лв
Връщане и замяна
Проверка на пратката

Парфюми и комплекти

Продукти 1 - 60 от 3178 общо

Парфюми и комплекти

Египтяните са отговорни за произхода на парфюма. Те използвали аромати във всичко - от религиозни церемонии до подготвителни погребения и дори в ежедневието си. Богатите представители на египетското общество, мъже и жени, се „украсявали” с аромати от лилия, за да обозначат статута си. Персийците продължили използването на парфюма като знак за политически статут, но едва когато гърците и римляните се запознават с него, той започва да се възприема като форма на изкуство, да се произвежда масово и с постоянно качество. През 1190 г. парфюмът започва да се произвежда в Париж, а оттам разцъфна масивна индустрия на благоуханни аромати, използвани от почти всички в наши дни.

Египтяните използвали мехлеми и балсами с етерични масла, смесени, за да осигурят мирис. Днешният парфюм обаче използва много по-сложен метод за приготвяне. Желаните аромати в определени количества се комбинират с етанол или етанол и вода. Концентрацията на аромата зависи от какъв вид парфюм се прави. Истинският парфюм, например, може да има състав на до 40% от ароматния материал. Eau de Parfum ще съдържа до 20% от ароматния материал в неговата смес, което ще доведе до по-лек, по-фин аромат. Всичко зависи от желания ароматен профил и аромати, които парфюмът иска да включи.

Истинският парфюм, както е споменато по-горе, е силно концентрирана смес от аромат. Следващата стъпка от парфюма е Esprit de Parfum, която се състои от до 30% от ароматите. Eau de Toilette никога няма да има повече от 15% концентрация. Що се отнася до това дали ароматът привлича по-скоро мъжете или жените демографски, идентификаторът е в бележките за аромата. Най-често срещаните ароматни семейства са флорални, chypre (аромати като бергамот), океански, цитрусови плодове и гурми (аромати като ванилия и мед), а парфюмът се определя от концентрацията и господството на съдържащите се в него аромати.

Днес много парфюми използват синтетични аромати. Исторически и с някои съвременни производители на естествени парфюми, ароматите се получават от етеричните масла от растения, животни и дори водорасли. Синтетичните творения, обратно, предлагат аромати, които не съществуват в естествения свят. Ароматът на Калоун, например, има намеци за озон и метал. Много аромати на мускус сега се произвеждат изкуствено, както за да се осигури на парфюмерите по-неутрален аромат, така и за облекчаване на необходимостта от събиране на реколтата от животни. Има дебат дали синтетичните аромати са по-добри или по-лоши от естествените аромати, но в крайна сметка става въпрос за личното предпочитание на клиента.

И още няколко интересни факта за парфюмите:

Триенето на парфюма между китките е погрешно! Невероятно, но факт - добре познатият навик да слагате парфюм на китките си и след това да ги тренирате енергично, всъщност води до нарушаване на парфюмната структура. Нанесете от вътрешната страна на китките и лактите, както и зад ушите и в средата на ключицата и оставете аромата да "диша". 

Мъжките парфюми се носят и от жени - всички имаме поне един пример за жена, която обича да носи мъжки аромати. Интересно е, че това не е рядка практика - около 30% от всички жени по света използват мъжки аромати! 

Един и същи аромат мирише различно на различни хора - причината за това е, че хората имат различна кожа - рН, влажност, хормони, както и много други фактори. Не купувайте парфюм, ако не сте го тествали на кожата си! Фактът, че ви харесва начинът, по който мирише на някой друг, не означава, че ще харесате начина, по който мирише върху вас. 

Емоциите могат да ухаят - вероятно останала от нашето минало като инстинкт за самосъхранение, тази способност ни служи и днес - сред емоциите, които можем да усетим с носа си са страх, щастие и дори вълнение. Мъжете могат дори да миришат, когато една жена е в овулация!