Безплатна доставка за поръчки над 50 лв
Връщане и замяна
Проверка на пратката

Мастни киселини

Продукти 1-35 от 35 общо

Какво са мастни киселини?

Мастните киселини са градивните елементи на мазнините в телата ни и в храната, която ядем. По време на храносмилането, тялото разгражда мазнините в мастни киселини, които могат да бъдат абсорбирани в кръвта. Молекулите на мастните киселини обикновено се свързват в групи от трима, образувайки молекула, наречена триглицерид. Триглицеридите се произвеждат и в нашите тела от въглехидратите, които ядем. Мастните киселини имат много важни функции в организма, включително съхранение на енергия. Ако глюкозата (вид захар) не е достъпна за енергия, тялото използва мастни киселини, за да зарежда клетките вместо това. Мастните киселини биват наситени, ненаситени и омега 3 мастни киселини.

Наситени мастни киселини

Наситените мастни киселини са мазнини, които не съдържат двойни връзки между въглеродните атоми, така че са наситени с водород. Това е техническа терминология. Важното е да запомните, че наситените мастни киселини са мазнини, които не могат да се разпаднат в тялото и следователно да се събират на места в тялото и да се съхраняват. Тъй като наситените мастни киселини се събират в организма, това води до хаос и причинява вредни здравни проблеми. Някои примери за наситени мастни киселини са: лауринова, миристинова, палмитинова и стеаринова киселини. Тези наситени мастни киселини могат да бъдат намерени в определени храни, които трябва да бъдат ограничени или напълно избягвани. 

Нашето тяло вече съдържа наситени мастни киселини и по същество не се нуждае от външни източници. Въпреки това, ако не правите драматична промяна в диетата си, за да елиминирате всички наситени мазнини, те трудно могат да бъдат избегнати. Промяната  в диетата не е необходима, когато сте наясно с хранителните си навици и обърнете внимание на състава на това, което ядете. Ключът е да ограничите общия си прием на наситени мастни киселини и да изберете здрави типове мазнини вместо това.

Някои храни, със съдържание на наситени мастни киселини: пълномаслено мляко, тлъсти  меса, какаово масло, палмово и кокосово масло, сметана, масло, сладолед от пълномаслено мляко, пределени сирена.

Консумирането  на твърде много храни с високо съдържание на наситени мазнини може да доведе до висок холестерол, атеросклероза, коронарна болест на сърцето, инсулт и други вредни  здравни проблеми. Ако сте загрижени за мазнините, които се съхраняват в тялото ви и искате да се проверите за здравословни проблеми, можете да поискате консултация от Вашия личен лекар.

Ненаситени мастни киселини

Ненаситена мазнина е мастна киселина, в която има една или повече двойни връзки в веригата на мастните киселини. Мастната молекула е мононенаситена, ако съдържа една двойна връзка и полиненаситена, ако съдържа повече от една двойна връзка. Когато се образуват двойни връзки, водородните атоми се елиминират.

Така, една наситена мазнина е "наситена" с водородни атоми. Колкото по-голяма е степента на ненаситеност в мастната киселина (т.е. колкото повече двойни връзки са в мастната киселина), толкова по-уязвима е липидната пероксидация (гранясване). Антиоксидантите могат да предпазват ненаситените мазнини от липидна пероксидация. Храните, съдържащи ненаситени мазнини, включват авокадо, ядки и соя, рапица и зехтин. Месните продукти съдържат наситени и ненаситени мазнини. Наситените мазнини са течни при стайна температура.

Омега 3 мастни киселини

Омега-3 мастни киселини: Клас от есенциални мастни киселини, открити в рибените масла, особено от сьомга и други студени риби, които действат за понижаване нивата на холестерола и LDL (липопротеините с ниска плътност) в кръвта. (LDL холестеролът е "лошият" холестерол.) ЕРА (ейкозапентаенова киселина) и DHA (докозахексаенова киселина) са двете основни омега-3 мастни киселини. Тялото има ограничена способност да произвежда ЕРА и DHA чрез преобразуване на есенциалната мастна киселина, алфа-линоленовата киселина (ALA), която се намира в лененото масло, кановото масло или орехите. Омега-3 рибено масло се счита за хранителна добавка, храна, която осигурява ползи за здравето. Съобщава се за хранене с риба, например, за да се предпази от макулна дегенерация, свързана с възрастта, често срещано заболяване на очите. Препоръчително е най-малко два пъти седмично да се ядат риби (особено мастни риби като скумрия, езерна пъстърва, херинга, сардини, риба тон и сьомга).

В кои храни има мастни киселини?

Добавянето на повече есенциални мастни киселини към ежедневната ви диета е чудесен начин да поддържате вашето здраве. Те поддържат сърдечно-съдовотата система, мозъчната функция и развитие, здравето на кожата и предлагат много други ползи за вашето тяло. Първо нека отговорим на въпроса в кои храни има мастни киселини?

Най-често срещаните хранителни източници на мастни киселини са: Коноп, Лен, Орехи, Бадеми, Тъмно зелени листни зеленчуци като броколи и спанак, Зехтин, Пълнозърнести храни, Яйца. Добавете орехи към овесена каша сутрин или поръсете бадеми към следобедната закуска. Включването на есенциални мастни киселини  в ежедневието ви е лесен начин да се поддържа цялостното здраве и тонус.

Кои храни съдържат наситени мастни киселини? 

Наситените мастни киселини, от своя страна, се съдържат в животинските продукти като:  Говеждо месо, агнешко, свинско, Домашни птици с кожа, говеждо месо (лой), свинска мас и сметана, масло, различни видове сирена.

И на последно място, но не и по важност е добре да знаем къде се съдържат омега 3 мастни киселини?

Първото нещо, за което вероятно ще се сетите, е рибата. Вярно е, повечето риби са отлични източници на есенциални мастни киселини и по-специално рибите, обитаващи студена вода: Сьомга, Херинга и Скумрия, както и в някои растителни храни, включително някои ядки и семена, и  висококачествени разфасовки от месо, като например говеждо месо.