Безплатна доставка за поръчки над 50 лв
Връщане и замяна
Проверка на пратката

На растителна и билкова основа

  • 1
  • 2
Продукти 1 - 60 от 63 общо

Видове билки и за какво се използват

Билките са растения, които са ценени заради аромата и лечебните си свойства. Но освен това билките се използват и като подправки, за приготвяне на лекарства, за борба с вредителите, както и за духовни цели. От древни времена, различните видове билки са оценени от почти всяка част на света и сред много различни култури. Билките могат да се класифицират в безбройни категории в зависимост от тяхното научно семейство и род

Има моменти, когато е доста по-разумно и дори препоръчително да се използват билки, отколкото лекарство. Най-малкото една билка предлага по-безопасна алтернатива. 

Цветята са били използвани от векове като нежен покой за млади и стари. Това не е навик и се понася добре, а изследване установява, че екстрактът от лайка например има приблизително същата ефикасност, колкото и много медикаменти за подобряване на съня. Ментовото масло е също толкова ефективно, колкото и фармацевтичните лекарства за облекчаване на синдрома на раздразнените черва, но при ментата отсъстват опасните странични ефекти. Джинджифилът, от своя страна, облекчава сутрешното гадене, градински чай може да облекчи болезненото гърло, а хибискусът внимателно понижава кръвното налягане. Когато здравословните ни оплаквания не са сериозни е значително по добре да се пият билки, докато лекарствата нека оставим като тежка артилерия при крайна необходимост. 

Ползите от билките са изключително много, затова по-долу са изброени само някои от основните полезни свойства на билките, както и съвети за какво се използват:

Укрепват на имунната система: 

Билките са богати на много етерични масла, антиоксиданти, фитостероли, витамини и други хранителни вещества, които подхранват тялото ви за борба с токсини и микроби, както и за стимулиране на имунната система. Всъщност можете да се обадите на лекарства за билки в малки дози. Някои от тези имунно-стимулиращи билки са бъз, чесън, джинджифил, лук, хибискус, канела.

Противовъзпалителни свойства:

Етеричните масла, съдържащи се в някои билки, като корен от джинджифил, имат отлични противовъзпалителни свойства. Някои билки инхибират ензима циклоксигеназа (СОХ), което улеснява възпалителните реакции в тялото ви. Това е причината, поради която билките са отлични природни средства за възпалителни здравословни проблеми като остеоартрит, ревматоиден артрит и възпалителни заболявания на червата като улцерозен колит.

Намалете нивата на кръвната захар и холестерола: 

Някои билки имат положително въздействие върху панкреаса, като по този начин балансират нивата на кръвната захар. Билките съобщават, че контролират много случаи на диабет тип I или тип II. Например, глухарче, червена боровинка и лют червен пипер се наричат добри билки, стабилизиращи кръвната захар. Билки като псилиум, сминдух и джинджифил могат да доведат до забележимо намаляване на холестерола и нивата на кръвното налягане, като по този начин предотвратяват различни коронарни заболявания.

Предотвратява болестта на Алцхаймер:

Много билки имат антиоксидантни, анти-амилоидни и противовъзпалителни свойства. Те могат ефективно да предотвратят болестта на Алцхаймер. В Европа билката Ginkgo е широко използвана за лечение на болестта на Алцхаймер и други форми на деменция.

Предотвратява рака: 

От древни времена, особено в китайската медицина, билките се използват широко за лечение на ракови симптоми. Всъщност, билките също спомагат за успокояване на последиците от химиотерапията. Изследователи от Cancer Center Memorial Sloan Kettering са показали чрез редица изследвания, че стомашните, хепатомните, дебелото черво и раковите клетки на гърдата могат да бъдат ефективно унищожени от много лечебни билки като oldenlandia, scutellaria, taraxacum и phragmites. Билките пречистват кръвта и предотвратяват клетъчните мутации, които обикновено водят до ракови заболявания. Летливите масла, получени от определени билки, отделят цитотоксично действие срещу клетки от рак на панкреаса, простатата, ендометриума и дебелото черво. Въпреки това, подборът на билки за лечение на рак трябва да се извършва строго под наблюдението на практикуващ лекар.

Грижа за кожата:

 От векове, билките показват значителни ползи за естествената грижа за кожата. Сред безбройните билки, които се срещат навсякъде по света, някои общи билки като неме, куркума, алое вера и свещен босилек ви осигуряват лъчиста и здрава кожа. Ако смесвате прахообразната форма на свещен босилек, неме, листа от мента и щипка куркума на прах, това в крайна сметка ще избледнее всякакви тъмни петна по лицето. Маслото от лайка, когато се прилага локално, помага за възстановяване на увредените тъкани на кожата. Маслото от чаено дърво е велик билков екстракт, използван за измиване на лицето и кремове, особено за мазна кожа, тъй като има способността да контролира маслената секреция от порите. Алое Вера се използва широко в производството на кожни продукти, тъй като тази билка дава гладка и млада допир на кожата ви. Листата от босилек също са важна съставка за козметиката на кожата, особено в Индия.

Грижа за косата:

Както грижата за кожата, грижата за косата също се превръща в преобладаваща практика чрез билкови приложения. Масажирането на косата с масло от жожоба стимулира растежа на косата ви. Има много повече билки, като например кукула, хвощ, женшен и екстракт от невен, които подобно стимулират растежа на косата. Ако използвате охладен чай от лайка като тонер за коса, той ще ви даде естествен блондински ефект за оцветяване на косата. С нанасянето на лимонов сок можете също да подобрите цветовия ефект. Сокът или маслото от Алое Вера регенерират космените клетки, като по този начин поправят уврежданията и успокояват скалпа с усещане за охлаждане. Сминдухът подобрява кръвообращението на корените на косата. Бръшлянът от бръшлян изглажда косата и също така излекува проблемите на скалпа като сърбеж и пърхот.

Дентална грижа: Билковите пасти за зъби са широко разпространени на пазара, които често осигуряват перфектен набор от зъби и венци за вас без странични ефекти след продължителна употреба. Някои пасти за зъби на пазара съдържат тежки абразиви, избелващи вещества, препарати или избелващи средства, които могат да причинят вреда на зъбите ви в дългосрочен план. По този начин, изборът на билкови методи е мъдър избор за естествена стоматологична помощ. Има многобройни билки, които, когато се използват директно върху зъбите и венците, дават прекрасни и бързи резултати. Например, триене на градински чай над зъбите и венците ги почиства незабавно и прави текстурата гладка. Ако зъбите петна са проблем за вас, търкайте алпийски ягоди над зъбите. Лошият дъх може да бъде лесно изкоренен, като се използва вода от лавандула, пресен магданоз или ментов чай като билков разтвор за уста. За зъбите, маслото от карамфил е може би най-ефективното и леснодостъпно лекарство. За здравослови уста и венци, билки като алпийска ягода, лавандула, мащерка, градински чай, неемен, копър, магданоз, алое вера и мента са много ефективни и се използват широко в производството на билкови пасти за зъби.

Билките имат редица общи ползи за вашето тяло - лечебните свойства на билките варират, но обикновено повечето от тях са карминалинтни (лекува стомашни проблеми), диафоретични (контролират задържането на вода), липолитични (помага при загуба на тегло), антиспазматични, Аналгетик (облекчава болка), дезодорант, афродизиак (увеличава сексуалното шофиране), антисептично, храносмилателно и стимулиращо средство, когато се приема в правилна дозировка. От древни времена, преди да са били измислени лекарствата, хората са се доверявали на благата на природата, за да се справят с различни здравословни проблеми. Тези билки могат да се прилагат успешно и в наши дни, като някои хора предпочитат да се уповават на природната медицина, вместо да приемат съвременни лекарствата.