Безплатна доставка за поръчки над 50 лв
Връщане и замяна
Проверка на пратката

Храносмилане

Продукти 1-45 от 45 общо

Какво е храносмилане

Храносмилането се отнася до разграждането на храната в по-малки компоненти, които могат да се абсорбират в кръвния поток. Това разлагане или катаболизъм е разделено на два вида - механичното храносмилане на храната, което се появява в устата, когато то е физически раздробено на по-малки парчета и химическото храносмилане, което се случва в стомашно-чревния тракт, когато храната се разгражда на малки молекули чрез храносмилателната система ензими.

Храната се придвижва надолу по храната или хранопровода, за да стигне до стомаха, където стомашните сокове започват да разграждат протеина в храната. Стомахът съдържа главно пепсин и солна киселина. Тъй като тези вещества могат да бъдат вредни за стомаха, слузът също се секретира, за да омаловажава стомаха и да го предпазва. Киселините в стомаха работят чрез денатуриране на протеините, присъстващи в храната. Докато това химическо разграждане се случва, по-нататъшно механично храносмилане се случва чрез persitalsis, тъй като мускулите в стомашната стена свикнат да смесват храната и храносмилателните ензими.

Череният дроб и панкреасът играят важни роли в храносмилането. Черният дроб произвежда жлъчката (необходима за храносмилането), която се пренася в тънките черва от жлъчния канал и панкреаса отделя панкреатичните сокове, които също подпомагат храносмилането и усвояването на хранителните вещества. Например, сложните въглехидрати в храната, като тези, които се намират в ориза и хляба, се разграждат на прости захари като глюкоза, които могат лесно да се абсорбират от тялото, за да осигурят енергия за различни клетъчни функции.

След преминаване на мисълта на тънките черва, храната се движи в дебелото черво, което абсорбира останалите хранителни вещества и вода. Полученият фекален материал се съхранява в ректума, откъдето преминава през тялото чрез дефекация. 

Вашият начин на живот и изборът на храни могат да повлияят на начина, по който тялото ви усвоява храните, които ядете. Питейната вода, добавянето на фибри и физическите упражнения допринасят за по-добро храносмилане.

Вашата храносмилателна система разгражда храните, които ядете в хранителните вещества, от които се нуждае тялото ви. Ако пренебрегнете здравословното си храносмилане, може да си навлечете проблеми, свързани с храносмилането и усвояването хранителни вещества.

А ето и няколко съвета за по-добро храносмилане:

Консумирането на храна с високо съдържание на фибри, значително ще подобри храносмилането. Според Мария Адамс, регистриран диетолог в Марблехед, Масачузетс, който консумира диета с високо съдържание на фибри и богата на пълнозърнести храни, зеленчуци, бобови растения и плодове, може да подобри храносмилателното ви здраве. "Диетата с високо съдържание на фибри помага да се запази храната, която се движи през храносмилателния тракт, което ви прави по-малко вероятно да получите запек", казва Адамс, добавяйки, че диетата с високо съдържание на фибри може също да ви помогне да предотвратите или лекувате различни храносмилателни състояния като дивертикулоза, Хемороиди и синдром на раздразнените черва. Освен това тя може да ви помогне да постигнете или поддържате здравословно тегло.

Приемането на неразтворими и разтворими фибри, също е начин за добро храносмилане. Важно е да се консумират и двата вида влакна, които помагат на храносмилателната система по различни начини. "Неразтворимите влакна, известни също като груби, не могат да бъдат усвоявани от тялото и по този начин помагат да се добави насипно състояние към изпражненията. Разтворимите влакна се изтеглят във вода и могат да помогнат за предотвратяване на изпражненията, които са твърде воднисти." Добри източници на неразтворими фибри включват пшенични трици, зеленчуци и пълнозърнести храни. Разтворими влакна се получават от овесени трици, ядки, семена и бобови растения.

Ограничете храни, които са с високо съдържание на мазнини. "По принцип мастните храни са склонни да забавят храносмилателния процес, което ви прави по-податливи на запек". Но тъй като е важно да получавате мазнини, макар в и малки количества,  е добре сдвояването на мазни храни с храни с високо съдържание на фибри може да ги направи по-лесно усвоими за вашата храносмилателна система.

Протеинът е съществена част от здравословното хранене, но мастните разфасовки от месо могат да доведат до неудобно храносмилане. Когато ядете месо, изберете разфасовки без много наличие на мазнини, като свинско и безконечно птиче месо.

С пробиотици определено ще си оправим храносмилането. Пробиотиците са здравите бактерии, които естествено присъстват в храносмилателния тракт. Те спомагат за поддържането на здравословното състояние на организма чрез борба с последиците от лошата диета, антибиотиците и стреса. В допълнение, пробиотиците могат да подобрят абсорбцията на хранителни вещества, да помогнат за разграждането на лактозата, да укрепят имунната система и дори да помогнат за лечение на синдрома на раздразнените черва. Препоръчва се хората да ядат добри източници на пробиотици, като нискомаслено кисело мляко или кефир, на дневна база.

Яжте по график! Консумирането на храна и закуски по редовен график може да помогне за поддържане на храносмилателната система във форма. Стремете се да закусвате, обядвате и  вечеряте по едно и също време всеки ден.

Останете хидратирани. Пиенето на много вода е добро за храносмилателното ви здраве. Водата в храносмилателната система помага да се разтварят мазнините и разтворимите фибри, което позволява тези вещества да преминават по-лесно.

Лишете се от лошите навици: Пушенето и избягване на прекалено много кофеин и алкохол. Ликьор, кафе и цигари могат да възпрепятстват функционирането на храносмилателната система и да доведат до проблеми като стомашни язви и киселини. 

Упражнявайте се редовно! Редовната тренировка помага на храната да се движи през храносмилателната система, намалявайки запека. А упражненията могат да ви помогнат да поддържате здравословно тегло, което е добро за здравето на храносмилането. Направете това, за да работите редовно в седмичния си график. 

Контролирайте на стреса. Твърде много стрес или тревожност могат да затормозят храносмилателната система.Намерете дейности, които намаляват стреса и се възползвайте от тях редовно.

Това, което ядете и качеството на храносмилателното ви здраве, са преплетени. Следвайки тези 10 стратегии, това ще ви помогне да бъдете винаги щастливи.