Безплатна доставка за поръчки над 50 лв
Връщане и замяна
Проверка на пратката

Минерали

Продукти 1-46 от 46 общо

Минерали

Минералите, също като витамините, играят съществена роля за поддържането на метаболитните функции и растежа на организма ви. За разлика от витамините, минералите са действителни елементи в своята проста, неорганична форма, включително: Желязо, фосфор, йод, магнезий, цинк, мед, mанган, хром, молибден, селен, хлорид, калий.

Минералите обикновено работят съвместно с витамини в мултивитаминова добавка, въпреки че могат да се консумират и в различни източници на храна. Вземете например суров банан. Суровият банан съдържа седем минерала: калций, желязо, магнезий, фосфор, калий, натрий и цинк.  Някои минерали, като калций, съставят самата архитектура на вашето тяло, съставляват много структурни части, включително ноктите, зъбите, скелета и костите. Други минерали имат важна задача да ви помогнат да регулирате сърдечния ритъм, като направите хормони и предизвиквате ензимни реакции в тялото. Въпреки важността им, човешкото тяло съдържа относително малки количества отделни минерали. Колективно, само около 4% от теглото на човек е под формата на минерали.

Защо имаме нужда от минерали в нашата диета?

С едно изречение: Нашите тела не могат да произвеждат всички хранителни вещества, които трябва да функционират правилно, така че трябва да ги ядем.

За да разберем защо трябва да ядем минерали, най-добре е първо да разберем какви са минералите:

Минералите са неорганични вещества, които се срещат естествено в неживи неща като вода, скали и почва, както и в растения и животни. Някои минерали са за нашите клетки да функционират правилно, така че те са активно взети в растения от почвата и водата. Ние получаваме минерали, когато ядем растения, както и от вода.

Как действат минералите в нашата диета?

Минералите в нашата диета са от съществено значение за различни телесни функции. Те са важни за изграждането на силни кости и зъби, кръв, кожа, коса, нервна функция, мускули и метаболитни процеси, като тези, които превръщат храната, която ядем, в енергия. Това означава, че са необходими минерали, за да може тялото да работи правилно, за растежа и развитието  и като цяло за поддържане на нормалното здраве.

Различните минерали са необходими в различни количества, но всички те са от съществено значение. Минералите се групират в зависимост от това колко са необходими ежедневно, така че минералите, които са необходими повече в по-големи количества на дневна база, са известни като минерали, макро-минерали или основни минерали. Минералите, които са необходими по-малко и в по-малки количества, са известни като микро-минерали или "микроелементи".

Децата, бременните и кърмещите майки и възрастните хора може да се наложи да коригират приема си в зависимост от вида на минерала. Също така е важно да се отбележи, че прекомерно високият прием на минерали може да бъде токсичен (вредни).

Никоя хранителна съставка не може да променя начина, по който функционира нашето тяло или органи. Това е баланс, който обединява всичко.